Izveštaj o transparentnosti

Izveštaj o transparentnosti SFAI MONTENEGRO 2023 služi u dvije ključne svrhe. Prvo, ispunjava regulatornu obavezu, obezbjeđujući da održimo transparentnost u našem poslovanju. Drugo, omogućava nam da prikažemo naša ulaganja u kvalitet usred dinamičnog poslovnog pejzaža, istovremeno obezbjeđujući finansijsko i operativno dobro poslovanje naše kompanije.

Pored toga, izveštaj pruža dragocjene uvide raznim zainteresovanim stranama, uključujući investitore, kompanije, revizorske odbore i revizorske profesionalce. To rasvetljava našu posvjećenost kulturi vođenoj svrhom, našim osnovnim vrijednostima i koracima koje preduzimamo da poboljšamo kontrole i procese. Ovi aspekti su od vitalnog značaja za jačanje elastičnosti i fleksibilnosti našeg poslovanja Audit & Assurance, sa nepokolebljivim fokusom na pružanje vrhunskih kvalitetnih usluga.

Branko Ž. Ljutić

Vlasnički punopravni partner

U SFAI MONTENEGRO nezavisni član međunarodne mreže firmi naša kultura i poslovna struktura na čelu sa svrhom pokreću kvalitet. Iako smo mala CPA firma ulažemo u oblasti kao što su korporativna kultura, ESG i digitalna tehnologija.  Ulažemo u naše upravljanje, kontrole i procese Molimo vas da pročitate odraze našeg rukovodstva o protekloj 2023. godini, našem viđenju budućnosti i našem fokusu na javni interes.

Smatramo da je održivost revizorske profesije važna, zasnovana na našoj kulturnoj ambiciji. Remetilačke tehnologije oblikuju reviziju budućnosti i spremni smo za narednih pet godina razvojne faze. Naši lideri Audit & Assurance poslovanja su na ovom putu. Smatramo da je održivost revizorske profesije najvažnija iz više razloga, uglavnom naglašavajući četiri karakteristike revizije – kvalitet, povjerenje, elastičnost i agilnost. Sve njih tretiramo kao suštinske stubove moderne revizije.

1. Kvalitet: Kvalitet se odnosi na standard izvrsnosti na osnovu ISQC1 i u 2024. godini krećemo ka dobrovoljnoj primjeni ISQM1. Naša kultura i poslovna struktura koju vodi svrha je kvalitet vožnje, i ulaganja u kulturu, ESG (ekološka, socijalna i upravna) i digitalna tehnologija doprinose tim naporima. Naš izvještaj o transparentnosti 2023 pomaže vam da razumijete investicije koje se prave u upravljanju, kontrolama i procesima, i da tražite uvide od odraza liderstva u protekloj 2023. godini, buduće perspektive 2024. godine, kao i da se organizacija usredsredi na javni interes.

2. Održavanje povjerenja i integriteta: Revizori igraju ključnu ulogu u održanju integriteta finansijskog izvještavanja i obezbeđivanju transparentnosti u poslovanju preduzeća. Održiva revizorska profesija je od suštinskog značaja za održavanje povjerenja među investitorima, regulatornim tijelima i drugim zainteresovanim stranama u pouzdanost i tačnost finansijskih informacija.

3. Povećanje povjerenja tržišta: Robusna revizorska profesija povećava povjerenje tržišta pružanjem uvjeravanja da se kompanije pridržavaju računovodstvenih standarda i regulatornih zahtjeva. To povjerenje je od vitalnog značaja za podsticanje povjerenja investitora, promovisanje stabilnosti tržišta kapitala i olakšavanje ekonomskog rasta.

4. Zaštita javnog interesa: Mi kao revizori služimo javnom interesu davanjem nezavisnih procjena finansijskih izvještaja preduzeća. Održivost revizorske profesije je od suštinskog značaja za čuvanje interesa akcionara, povjerilaca, zaposlenih i drugih zainteresovanih strana koji se oslanjaju na revidirane finansijske informacije radi donošenja informisanih odluka.

5. Promovisanje odgovornosti i upravljanja: Revizori igraju kritičnu ulogu u promovisanju korporativne odgovornosti i efikasne prakse upravljanja. Procjenom efikasnosti unutrašnjih kontrola i procesa upravljanja rizicima, revizori pomažu u identifikovanju oblasti za poboljšanje i ublažavanju rizika od prevare ili lošeg upravljanja finansijama.

6. Prilagođavanje promenljivom poslovnom pejzažu: Profesija revizije mora da evoluira i prilagodi se promenljivom poslovnom pejzažu, uključujući nove rizike, tehnološki napredak i regulatorna kretanja. Održivost u revizorskoj profesiji podrazumijeva prihvatanje inovacija, ulaganje u razvoj talenata i kontinuirano unaprjeđenje metodologije revizije kako bi se zadovoljile potrebe i očekivanja u razvoju.

Što se tiče naše kulturne ambicije, ona vjerovatno odražava težnje naše organizacije u pogledu njenih vrijednosti, ponašanja i ukupnog identiteta. Kulturna ambicija obuhvata teme kao što su saradnja, raznolikost i inkluzija, inovacije, klijent-centričnost i etičko rukovodstvo. On služi kao vodeći princip za oblikovanje organizacione kulture i vođenje angažovanja zaposlenih, performansi i organizacionog uspjeha.

Što se tiče remetilačke tehnologije i njenog uticaja na reviziju budućnosti, očekuje se da će preoblikovati revizorski struku na nekoliko načina za koje se sve pripremamo:

1. Automatizacija i vještačka inteligencija: Remetilačke tehnologije kao što su automatizacija, vještačka inteligencija (AI) i analitika podataka revolucionišu procese revizije tako što omogućavaju revizorima da efikasnije analiziraju velike skupove podataka, identifikuju obrasce i otkriju anomalije sa većom preciznošću. Ovo poboljšava kvalitet revizije, poboljšava procjenu rizika i omogućava revizorima da se fokusiraju na zadatke veće vrijednosti.

2. Blockchain Tehnologija: Blockchain tehnologija ima potencijal da transformiše način na koji se finansijske transakcije beleže i provjeravaju. Revizori istražuju načine da iskoriste blockchain za poboljšanje transparentnosti, praćenja i integriteta praćenja revizije. To bi moglo da pojednostavi procedure revizije i pruži veću garanciju u pogledu tačnosti i pouzdanosti finansijskih informacija. Sa ponosom objavljujemo da smo počeli da koristimo ovakav pristup u praksi.

3. Cloud Computing i revizija na daljinu: Cloud computing olakšava daljinski pristup podacima i saradnju između revizorskog tima, klijenata i drugih zainteresovanih strana je najvažniji aspekt aktivnosti naše firme od ranih početnih godina. Alati i platforme za daljinsko nadgledanje omogućavaju našim revizorima da efikasnije sprovode revizije, smanjuju putne troškove i prilagođavaju se okruženjima za daljinski rad, posebno u svjetlu globalnih događaja kao što je pandemija COVID-19. Takođe efikasno uvodimo u praksi koncept rada na daljinu naših partnera.

4. Sajber bezbjednost i privatnost podataka: Sa sve većom rasprostranjenošću sajber prijetnji i narušavanja podataka, revizori se više fokusiraju na procjenu rizika i kontrola sajber bezbednosti. Remetilačke tehnologije mogu da pomognu revizorima da ojačaju odbranu od sajber bezbjednosti, zaštite osjetljive informacije i obezbede usklađenost sa propisima o privatnosti podataka. Imamo visoko kvalifikovane članove našeg tima za angažovanje revizije koji su IT Audit & Data Security Experts.

5. Kontinuirano praćenje i osiguranje: Remetilačke tehnologije omogućavaju revizorima da se kreću ka kontinuiranom praćenju i osiguranju u realnom vremenu, umesto da se oslanjaju isključivo na periodične revizije. Ova smjena omogućava upravljanje rizicima koji preuzimaju inicijative, rano otkrivanje pitanja i pravovrjemenu intervenciju kako bi se sprječili ili ublažili potencijalni rizici. Svjesni smo da ovakav pristup takođe ima neke probleme i flaše i pravilno tretira te aspekte sa našim adekvatnim odgovorom.

Individualne perspektive lidera u okviru našeg Audit & Assurance poslovanja pružaju dragocjene uvide u to kako mi kao direktori-partneri doživljavamo ove trendove, izazove i mogućnosti koje oni predstavljaju, kao i strategije koje sprovodimo u cilju navigacije kroz razvoj pejzaža revizorske profesije. Ove perspektive obavještavaju naše strateško donošenje odluka, pokreću inovacije i oblikuju budući pravac prakse revizije organizacije.

Robusno upravljanje je temelj naše firme. Naši neizvršioci kao ugledni međunarodni članovi struke obezbedili su nadzor nad oblastima kao što su revizorska kultura, nagrada partnera i promocija, kao i kvalitet u našem novoosnovanom centru za dostavu. Poštujemo i prihvatamo nezavisne savjete menadžmentu naše firme.

Refleksije naših neizvršioci naglašavaju ključnu ulogu robusnog upravljanja kao temelja poslovanja naše firme. Evo kako su obezbedili nadzor u ključnim oblastima kao što su revizorska kultura, nagrada partnera i promocija, kao i kvalitet u centrima za dostavu, kao što je navedeno u njihovom izveštaju o njihovom radu pružajući nezavisne savjete rukovodstvu SFAI MONTENEGRO u Crnoj Gori:

Osiguravamo da naše kolege funkcionišu u otvorenom i transparentnom okruženju, opremamo naše ljude pravim alatima za pravljenje etičkih izbora i održavanje njihove nezavisnosti. Naš izveštaj o etici, nezavisnosti i konfliktima objašnjava kontrole i procese koje imamo da podržimo etičke i nezavisne načine razmišljanja i ponašanja. Održavanje etičkog i nezavisnog načina razmišljanja među kolegama je od kritičnog značaja za podsticanje povjerenja, integriteta i odgovornosti unutar naše organizacije. Slijedi kako da osiguramo da naše kolege funkcionišu u otvorenom i transparentnom okruženju i da su opremljene pravim alatima za pravljenje etičkih izbora i održavanje njihove nezavisnosti:

Naš etički i nezavisni način razmišljanja:

1. Gajenje otvorenog i transparentnog okruženja*:
Negujemo kulturu otvorenosti i transparentnosti promovisanjem jasnih kanala komunikacije, podsticanjem povratnih informacija i stvaranjem mogućnosti za dijalog i saradnju među kolegama.
Vodimo se primjerom: Više rukovodstvo koje predstavljaju naša dva ravnopravna glavnica-partneri kao punopravni vlasnici firme demonstrira posvjećenost transparentnosti i etičkom ponašanju u svojim postupcima, odlukama i interakcijama sa kolegama. Organizovali smo u 2023. godini interne in-house kurseve kontinuiranog profesionalnog razvoja – CPD: International Ethics Standards Board for Accountants® Handbook of the International Code of Ethics for Professional Accountants – Including International Independence Standards. 2023, Edition. https://www.ethicsboard.org/publications/2023-handbook-international-code-ethics-professional-accountants
Sprovodite politike i procedure koje promovišu transparentnost, kao što su politika otvorenih vrata, redovni konferencijski sastanci i transparentni procesi donošenja odluka.

2. Opremanje ljudi etičkim alatima za donošenje odluka:
Obezbediti sveobuhvatnu etičku obuku i resurse za edukaciju zaposlenih o etičkim principima, vrijednostima i standardima ponašanja relevantnim za njihove uloge i odgovornosti, sa najnovijim.
Ponudite studije slučaja, scenarije i etičke dileme koje je priprijemio Centar Svjetske banke za reformu finansijskog izvještavanja – CFRR , kako bi pomogli zaposlenima da praktikuju etičko donošenje odluka i razumiju potencijalne posljedice svojih postupaka.
Uspostaviti mehanizam povjerljivog izvještavanja, kao što je etička vruća linija ili platforma za izvještavanje, gdje zaposleni i članovi revizorskog tima mogu da iznude zabrinutost, potraže smjernice i prijave potencijalna etička kršenja bez straha od odmazde.

3. Održavanje nezavisnosti kroz kontrole i procese:
Sprovodite robusne kontrole i procese za zaštitu nezavisnosti u revizorskim angažmanima, odnosima klijenata i poslovnim transakcijama.
Sprovesti obuku za nezavisnost revizorskog tima i drugog relevantnog osoblja kako bi se obezbedilo jasno razumijevanje zahtjeva za nezavisnost, sukob interesa i potencijalne prijetnje nezavisnosti.
Uspostaviti procedure prije odobravanja značajnih angažmana, investicija i odnosa radi identifikovanja i ublažavanja potencijalnih sukoba interesa i rizika nezavisnosti.
Redovno preispitujte i ažurirajte politiku nezavisnosti, procedure i zahtjeve za objelodanjivanjem kako biste obezbedili usklađenost sa regulatornim standardima i najboljim praksama.

4. Izveštaj o etici, nezavisnosti i konfliktima:
Objavite godišnji izveštaj o etici, nezavisnosti i konfliktima  u kojem su izložene kontrole i procesi za podršku etičkim i nezavisnim načinima razmišljanja i ponašanja.
Izveštaj pruža transparentnost pristupa organizacije upravljanju etikom, nezavisnošću i sukobima interesa, uključujući strukture upravljanja, programe obuke, mehanizme praćenja i disciplinske postupke.
Dijelimo primjere najboljih praksi, naučenih lekcija i oblasti za usavršavanje kako bismo pokazali posvjećenost stalnom unaprjeđenju etičkih i nezavisnih praksi unutar organizacije.

Podsticanjem otvorenog i transparentnog okruženja, opremanjem zaposlenih etičkim alatima za donošenje odluka i održavanjem nezavisnosti kroz robusne kontrole i procese, naša organizacija može da poštuje najviše standarde integriteta, povjerenja i profesionalizma. Izveštaj o etici, nezavisnosti i konfliktima služi kao dragocjen resurs za zainteresovane strane da razumiju posvjećenost organizacije etičkom ponašanju i nezavisnosti u njenom poslovanju.

Pospješili smo pravi ton sa vrha? Ulaganjem u različitost, vještinu i dobrobit našeg naroda. Koristimo SFAI MONTENEGRO programe kontinuiranog unaprjeđenja za podršku revizijama visokog kvaliteta.

Podsticanje pravog tona sa vrha je od suštinskog značaja za promovisanje kulture izvrsnosti, integriteta i odgovornosti unutar naše organizacije, posebno u kontekstu ulaganja u kvalitet revizije. Evo kako negujemo ovaj ton i osiguravamo usklađivanje sa našom posvjećenošću različitostima, razvoju vještina, dobrobiti zaposlenih i stalnom usavršavanju:

1. Ton sa vrha:
Direktori-partneri kao više rukovodstvo određuju ton organizaciji artikulišući jasne vrijednosti, etičke standarde i očekivanja u pogledu ponašanja. Oni vode svojim primjerom, demonstrirajući posvjećenost integritetu, transparentnosti i kvalitetu u svim aspektima svog rukovodstva.
Viši lideri prenose značaj kvaliteta revizije kao strateškog prioriteta, ističući posvjećenost firme pružanju visokokvalitetnih revizija koje ispunjavaju ili prevazilaze regulatorne zahtjeve i očekivanja zainteresovanih strana.
Podsticanje otvorenog dijaloga i povratnih informacija između rukovodstva i zaposlenih i svih članova tima za angažovanje revizije, podsticanje kulture odgovornosti, stalno usavršavanje i zajednička odgovornost za kvalitet revizije.

2. Ulaganje u raznolikost, vještinu i dobrobit:
Ulaganje u različitosti i inicijative inkluzije je obezbeđivanje raznovrsnog bazena talenata koji donosi raznovrsne perspektive, iskustva i stručnost za reviziju angažovanja. Promovisanje kulture inkluzije u kojoj se svi zaposleni i članovi revizorskog tima osjećaju cijenjeno, poštovano i ovlašćeno da daju sve od sebe.
Pružanje tekućih mogućnosti za obuku i razvoj kako bi se unaprijedila vještina revizora, uključujući tehničke vještine, znanje iz industrije i meke vještine kao što su komunikacija, kritičko razmišljanje i rješavanje problema.
Odredite prioritete u dobrobiti zaposlenih nudeći velnes programe, resurse za mentalno zdravlje, fleksibilne radne aranžmane kao što su rad od kuće i rad na daljinu, kao i podršku rukovodećim praksama koje promovišu ravnotežu radnog vijeka i ublažavaju pregorevanje.

3. Programi stalnog unaprjeđenja visokokvalitetnih revizija:
Implementacija programa stalnog unaprjeđenja koji se fokusiraju na unaprjeđivanje procesa revizije, metodologije i alatki za podršku visokokvalitetnim revizijama. Ohrabrujuće povratne informacije revizorskog tima, klijenata, regulatora i drugih zainteresovanih strana da identifikuju oblasti za poboljšanje i inovacije.
Korišćenje tehnologije i analitike podataka za efikasnije procedure revizije, poboljšanje procjene rizika i poboljšanje efikasnosti i efektivnosti revizije. Ulaganje u digitalne alate i platforme koje olakšavaju saradnju, analizu podataka i praćenje metrike kvaliteta revizije u realnom vrijemenu. U 2023. godini počeli smo da koristimo Robot Process Automation – RPA alate u reviziji, sa fokusom na analitiku velikih podataka.
Podsticanje kulture učenja i inovacija promovisanjem razmene znanja, rasta najbolje prakse i procesa vršnjačkog pregleda u okviru prakse revizije. Podsticanje profesionalaca u reviziji da ostanu na tržištu trendova industrije, regulatornih kretanja i novih rizika kroz inicijative za kontinuirano učenje i profesionalni razvoj. Naši direktori-partneri su veoma aktivni i učestvuju na različitim konferencijama i obukama kao što su CPD u organizaciji između ostalih IFAC, IAASB, EFRAG, Accountancy Europe, Evropske asocijacije računovođa i revizora za SMES -EFAA, ACCA.

4. Priča o kvalitetu revizije:
Delimo našu priču o kvalitetu revizije sa zainteresovanim stranama putem različitih kanala, kao što su godišnji izvještaji, komunikacije klijenata, članci o vođstvu misli i interne komunikacione platforme.
Isticanje ključnih inicijativa, dostignuća i uspješnih priča koje pokazuju posvjećenost naše firme kvalitetu revizije, stalnom usavršavanju i ulaganju u razvoj talenata i dobrobit.
Obezbeđivanje transparentnosti pristupa naše firme kvalitetu revizije, uključujući strukture upravljanja, procese kontrole kvaliteta, programe obuke i metrike performansi. Pozivamo na povratne informacije zainteresovanih strana i pokazujemo spremnost da se po potrebi pozabavimo nedoumicama i sprovedemo korektivne radnje.

Podstičući pravi ton sa vrha, ulažući u raznolikost, vještine i blagostanje, i koristeći programe stalnog usavršavanja, naša organizacija jača svoju posvjećenost kvalitetu revizije i pruža usluge sa dodatnom vrijednošću koje zadovoljavaju potrebe klijenata, regulatora i drugih zainteresovanih strana. Deljenje naše priče o kvalitetu revizije učvršćuje povjerenje i povjerenje u sposobnost naše firme da poštuje najviše standarde profesionalizma, integriteta i izvrsnosti u praksi revizije.

Investitori i zainteresovane strane pozivaju na veću transparentnost efekata pitanja vezanih za klimu i održivost na poslovni model i strategiju entiteta.

SFAI MONTENEGRO prepoznaje sve veći značaj izvještavanja o održivosti i potražnju za većom transparentnošću u pogledu uticaja klimatskih i širih pitanja održivosti na preduzeća. Evo odabranih radnji koje aktivno preduzimamo kako bismo na tržištu vozili visokokvalitetno izvještavanje o održivosti:

1. Thought Leadership and Research: SFAI MONTENEGRO investira u misaono liderstvo i istraživanje kako bi unaprijedila razumijevanje i najbolje prakse u izvještavanju o održivosti. To uključuje objavljivanje izvještaja, članaka i uvida koji pružaju smjernice o okvirima za otkrivanje održivosti, standardima izvještavanja i novim trendovima u izvještavanju o održivosti.

2. Izgradnja kapaciteta i obuka: SFAI MONTENEGRO nudi programe izgradnje kapaciteta i obuke koji pomažu organizacijama da unaprijede svoje mogućnosti izvještavanja o održivosti. To uključuje radionice, vebinare i obrazovne resurse osmišljene da pomognu kompanijama da shvate značaj izvještavanja o održivosti, usklade se sa relevantnim okvirima (kao što su GRI, SASB, TCFD) i poboljšaju kvalitet i transparentnost svojih objelodanjivanja.

3. Saradnja i partnerstva: SFAI MONTENEGRO sarađuje sa industrijskim organizacijama, tijelima za standardno postavljanje, regulatornim tijelima i drugim zainteresovanim stranama u cilju promovisanja usvajanja visokokvalitetnih praksi izvještavanja o održivosti. To uključuje učešće u radnim grupama, operativnim grupama i inicijativama usmjerenim na unaprjeđivanje standarda izvještavanja o održivosti, unaprjeđivanje kvaliteta podataka i rješavanje novih izazova održivosti.

4. Klijentske savjetodavne usluge: SFAI MONTENEGRO pruža savjetodavne usluge koje pomažu klijentima da razviju i primjene robusne strategije izvještavanja o održivosti. To uključuje pomoć klijentima u identifikovanju materijalnih ekoloških, socijalnih i upravljačkih (ESG) pitanja, integrisanje razmatranja održivosti u njihove poslovne modele i strategiju i usklađivanje sa relevantnim okvirima izvještavanja i standardima.

5. Tehnološka rješenja: SFAI MONTENEGRO koristi tehnološka rješenja za poboljšanje efikasnosti, tačnosti i pouzdanosti procesa izvještavanja o održivosti. To uključuje primjene analitike podataka, automatizacije i digitalnih platformi za prikupljanje, analizu i izvještavanje o podacima o održivosti, poboljšanje integriteta i uvjeravanja podataka i pružanje pravovrjemenih i djelotvornih uvida zainteresovanim stranama.

6. Razmena inovacija i najboljih praksi: SFAI MONTENEGRO promoviše inovacije i najbolje prakse dijeljenja u izvještavanju o održivosti putem platformi za razmenu znanja, događaja u industriji i foruma umrežavanja. To uključuje prikazivanje vodećih primjera izvrsnosti izvještavanja o održivosti, isticanje inovativnih pristupa rješavanju izazova održivosti i olakšavanje peer-to-peer učenja i saradnje.

7. Kontinuirano unaprjeđenje i uvjeravanje: SFAI MONTENEGRO je posvećen kontinuiranom unaprjeđenju i uvjeravanju u izvještavanju o održivosti. To uključuje sprovođenje angažovanja u pogledu osiguranja kako bi se pružila nezavisna uvjeravanja o pouzdanosti i kredibilitetu otkrivanja održivosti, pružanje pomoći klijentima da identifikuju oblasti za poboljšanje i njihova podrška u poboljšanju kvaliteta i transparentnosti njihovog izvještavanja tokom vrijemena.
Aktivnim izvještavanjem o održivosti visokog kvaliteta na tržištu kroz misaono liderstvo, izgradnju kapaciteta, saradnju, savjetodavne usluge klijenata, tehnološka rješenja, inovacije i kontinuirano usavršavanje, SFAI MONTENEGRO igra ključnu ulogu u pružanju pomoći organizacijama da ispune rastuća očekivanja investitora i širih zainteresovanih strana za transparentno i smisleno objelodanjivanje njihovih performansi i uticaja na održivost.