Izveštaj o transparentnosti

Izveštaj o transparentnosti SFAI MONTENEGRO 2024 služi u dvije ključne svrhe. Prvo, ispunjava regulatornu obavezu, obezbjeđujući da održimo transparentnost u našem poslovanju. Drugo, omogućava nam da prikažemo naša ulaganja u kvalitet usred dinamičnog poslovnog pejzaža, istovremeno obezbjeđujući finansijsko i operativno dobro poslovanje naše kompanije.

Pored toga, izveštaj pruža dragocjene uvide raznim zainteresovanim stranama, uključujući investitore, kompanije, revizorske odbore i revizorske profesionalce. To rasvetljava našu posvjećenost kulturi vođenoj svrhom, našim osnovnim vrijednostima i koracima koje preduzimamo da poboljšamo kontrole i procese. Ovi aspekti su od vitalnog značaja za jačanje elastičnosti i fleksibilnosti našeg poslovanja Audit & Assurance, sa nepokolebljivim fokusom na pružanje vrhunskih kvalitetnih usluga.

Branko Ž. Ljutić

Vlasnički punopravni partner

Novi i značajni pristupi u 2024

Metodologija revizije, primjena Međunarodnih standarda revizije, Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja, Etičkih i Međunarodnih standarda kontrole kvaliteta (MSKK1/ISQC1) je interno razvijena i potpuno je autorsko vlasništvo revizorske kuće SFAI Montenegro, njenih principala. U toku 2025 je predviđen proces pilot pripreme za primjenu novih Međunarodnih standarda menadžmenta kvaliteta (ISQM1), sa paralelnim uvođenjem u revizije za kalendarsku 2024 i unaprjeđenje primjene ISQC1 sa pristupima, metodologijama iz standarda ISQM1.

Posebno ističemo da smo i pored toga što nije regulatorna obaveza pristupili Pilot implementaciji indikatora kvaliteta revizije, prema metodologiji Centra za kvalitet revizije SAD (engl. Center for Audit Quality – CAQ).

Veliki uticaj zakonodavne i regulatorne agenda EU mijenja opseg revizije i u Crnoj Gori, zemlji kandidatkinji. Nezavisni eksterni pregledi i pružanje usluga uvjeravanja u nefinansijske informacije, uključujući o čovjekovom okruženju, društvene i korporativne odgovornosti (engl. ESG), podaci i sistemi vještačke inteligencije (AI), uvedeni su u zakonodavstvo EU kao alat za obezbeđivanje pravilne implementacije ključnih gradivnih blokova Zelenog plana i digitalne agende što je istovjetni strateški pravac u Crnoj Gori.

U skladu s tim, zahtjev za revizijom se širi na nove domene, posebno izvještavanje o održivosti i algoritamske sisteme. Revizorske kuće se transformišu i razvijaju od stručnjaka za finansijske informacije u nova područja stručnosti za sertifikovanje ESG informacija i usklađenosti AI podataka i sistema najvećih digitalnih platformi u skladu sa zahtjevima Zakona EU o digitalnim uslugama (engl. DSA) i Zakona o digitalnim tržištima (engl. DMA). Na isti način na koji finansijske revizije doprinose izgradnji povjerenja za pravilno funkcioniranje tržišne ekonomije, ove nove vrste revizija će služiti javnom interesu i igrati ključnu ulogu u suočavanju sa izazovima vezanim za razvoj održivijih i etičnijih digitalnih ekonomija. Doprinos revizora društvu sada će ići dalje od investitora i prihvatiti potrošače i građane.

Ova promjena paradigme za revizorske firme će nužno uticati na revizorsko tržište na načine koji možda nisu bili predviđeni. Da li je EU revizijski ekosistem pravilno strukturiran da se uklopi u ove nove dimenzije? Hoće li struktura revizijskog tržišta EU stvoriti neočekivane rizike i posljedice? To su pitanja na koje će jedini odgovor dati razvoj budućih događaja. SFAI Montenegro je opredjeljen da bude aktivan i konstruktivan činilac i učesnik na tom strateškom putu.

Naše iskustvo u pilot primjeni i potom praktičnoj primjeni u ciklusu revizije i dokumentovanja kompleta radnih papira za pojedinačne klijente za revizije 2024, je u potpunosti ispunilo naša očekivanja upravo zbog činjenice da smo na adekvatan način primijenili ovaj veoma koristan i kvalitetan pristup korišćenju automatizovanih alata i tehnika u procesu revizije.

U 2024 je SFAI-Montenegro intenzivno bila aktivna u naučnoj i profesionalnoj izdavačkoj djelatnosti u oblasti računovodstva, revizije, korporativnih finansije, bankarstva i bankarskog menadžmenta sa uglednom izdavačkom kućom iLearn d.o.o., Beograd.

Na osnovu višegodišnjeg iskustva u unaprjeđenju kontrole kvaliteta na osnovu konsultacija sa kolegom Paul Thompson, CPA, kao i sa kolegom Profesorom Dr Edinom Glogićem, Dekanom sa Univerziteta FINRA na istoimenom fakultetu u Bosni i Hercegovini, ovlašćenim revizorom, ovlašćenim internim revizorom i forenzičkim revizorom odlučili smo da angažujemo kolegu Glogića na poziciji novoimenovanog direktora za internu kontrolu kvaliteta. U istom svjetlu smo donijeli odluku da se Vanredna profesorica Dr Ivana Ljutić angažuje kao vrhunski stručnjak za korporativno pravo i upravljanje u svojstvu neizvršnog direktora za oblast korporativnog upravljanja i međunarodnog oporezivanja. Angažovanje kolega Profesora Glogića i Ljutić je definisano sa dva strateška cilja unaprjeđenja kvaliteta revizije i korporativnog upravljanja unutar same firme SFAI Montenegro i aktivnost u tom smjeru kod naših cijenjenih klijenata.

Segment interne kontinuirane profesionalne edukacije svih članova angažovanih revizorskih timova u kalendarskoj 2024 je organizovan kroz 98 metodskih jedinica u ukupnom trajanju od 60 minuta.

Testirali smo mogućnost korišćenja vještačke inteligencije u reviziji kao dodatnog probnog alata, uz sva ograničenja i upozorenja IFAC, Accountancy Europe, EFAA.

Podržavamo aktivnosti Međunarodnog centra za održivo izvještavanje i korporativno upravljanje i aktivno se uključujemo kao partner i nosilac aktivnosti.